כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
מאמר דעה שפורסם בווינט ב-25.7.16
 הגננת היא לא הש"ג של ההורים
בעקבות החלטה שאושרה בוועדת השרים, גננות ייאלצו להתקשר להורים שהילד שלהם לא הגיע, בתוך שעה מפתיחת הגן. "מישהו כאן התבלבל. אל לחברי הכנסת לקבל את המקרים העגומים הללו, כאילו אין דרך למנוע אותם מלבד לשלב את הגננות בתוכנית המניעה", אומרת יו"ר ארגון הגנים הפרטיים

שכיחות הידיעות מסוג "פעוט נשכח ברכב לוהט בשיא הקיץ" הרגילו אותנו לאחרונה למשמע בשורות איוב על תינוקות בני יומם ופעוטות שנשכחו באוטו, כאילו היו חפצים. אין מילים כדי לתאר את הזוועה למראה חסר ישע מוטל ללא נשימה ברכב רותח בקיץ הישראלי, כשהוריו המומים מתוצאות מעשיהם. אי אפשר באמת להתרגל לידיעות כאלו.

  

אין ספק שעולמם של ההורים, הסבים והסבתות המעורבים חרב עליהם אך האם הורה שמזניח את ילדו ומתעלל בו הוא עבריין? ומצד שני - האם הורה ששוכח את ילדיו ברכב חסין מאחריות כלשהיא? לאחרונה הביעו כמה חברי כנסת עמדה ומצאו לטענתם פתרון קסם, שמספק במקרה הטוב את התקשורת, ומזכה את אותם חברי כנסת בנקודות נוספות בדעת הקהל ובמקרה הרע משמש לכיסוי ולסתימת פיות.

 

מי יישא באחריות?

הפתרון של חברי הכנסת, לא תאמינו, הוא הגננת בגן! כן, היא תיקח את האחריות אם הילד לא הגיע לגן, היא תעזוב את הילדים שכבר נוכחים ותתחיל לחפש אחר הורי הילדים שעדיין לא הגיעו, וכך על פי חברי הכנסת תימנע התאונה הבאה. כמה קל ופשוט. איך לא חשבו על זה קודם? שאלות מהותיות נשארות ללא מענה: מה יקרה במצב בו ההורים לא יהיו זמינים או שהגננת תאתר אותם מאוחר מדי? מה יקרה בדרך חזרה מהגן הביתה - האם גם כאן הגננת תיאלץ לקחת אחריות ולבדוק אם התינוק לא נשכח ברכב? ומי ישגיח בינתיים על הילדים שכבר הגיעו לגן ומצפים לקבל את תשומת לבה של הגננת ועוד?

 

 
 מישהו כאן התבלבל. חלוקת התפקידים בין הבית לגן לא השתנתה, ואל לחברי הכנסת לקבל את המקרים העגומים הללו כאילו אין דרך למנוע אותם מלבד לשלב את הגננות בתוכנית המניעה. זאת ועוד, חברי הכנסת יוצאים מנקודת הנחה שכל ילד שיוצא מביתו מגיע לגן כלשהו, מה שאינו נכון. יש מטפלות, בני משפחה, בייביסיטר, סבא או סבתא ועוד גורמים המשגיחים על הילדים בצאתם מהבית. מי ייקח את האחריות במקרים אלה? ומה יהיה השלב הבא? ההורים ישכחו את ילדם במכונית והגננת או בן המשפחה האחראי לקבל את הילד יישאו באחריות הפלילית? ומי יישא באחריות למותו של ילד ברכב בדרך חזרה הביתה מהגן? אין לזה סוף.

 

 

הורים צריכים לשמור על ילדיהם

אז במקרה של הגנים זה קל. הגננות תשמחנה לסייע ככל יכולתן בכל הקשור לבדיקת נוכחות אלקטרונית, מתוך תחושת המחויבות הטבעית שלהן כלפי הילד, אך ודאי מבלי לקחת אחריות מעבר לכך. אם מדינת ישראל תדרוש מהגננת להקדיש זמן ולחפש את ההורים שילדיהם לא הגיעו לגן עד שתאתר אותם - תואיל המדינה בטובה לצרף לחקיקה גם סעיף תקציבי שייתן מענה לכוח אדם נוסף שימלא מטלה זו בשעות הבוקר.

 


 אך מה יעשה במקרים האחרים שהוזכרו? האם חברי הכנסת נותנים את דעתם למסר שעובר לציבור בחקיקת חוקים הזויים, כמו העברת האחריות הבסיסית והטבעית של הורים על ילדם לידי גורם שלישי, כמו חפץ הזקוק לשירות שמירת חפצים? האם חושבים חברי הכנסת הנכבדים שגורם זר כלשהו צריך לקחת אחריות לא לו? גבולות האחריות חייבים להיות ברורים ולא מטושטשים.

 

חברי הכנסת צריכים לחוקק חוקים שיגנו על הילדים, כדוגמת חיישנים ברכב או בכיסא התינוק, המתריעים כל פעם שהרכב ננעל ויש על כיסא התינוק משקל עודף או חוקים שיחייבו את ההורים לשמור על ילדיהם כחלק מהזכויות הבסיסיות שלהם ולקבל על עצמם אחריות פלילית למעשיהם. הגננת איננה הש"ג של ההורים.

 

הכותבת היא יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל ומומחית לחינוך בגיל הרך

 


חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט