כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
שבת - השבת
 

השבת ערכה תמר בר

מתוך ויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%91%D7%AA

בציווים השונים על השבת מוצעים שני נימוקים עיקריים לציונו של היום:

אמונה בבריאה: הטמעת האמונה שהאל ברא את העולם. כיוון שעל פי התורה העולם נוצר בששה ימים והאל שבת ביום השביעי, נצטווה גם עם ישראל לעשות כן.

טעם סוציאלי: מיסוד יום מנוחה לשומרי התורה ולכל מי שתחת חסותם.

נראה שהשבת נועדה לשפר את מעמדם של הפועל העבד הקדומים, ולאפשר להם יום מנוחה שבועי. אברהם יהושע השל כותב בספרו "השבת", כי המילה "שבת" היא היחידה מבין עשרת הדיברות שלא יכלה להתרגם ליוונית בתרגום השבעים. השל מסיק מכאן כי השבת המבטאת את קדושת הזמן (ולא את קדושת המקום) הינה תוספת ייחודית של היהדות לתרבות האנושית. קדושתה של השבת נתפסה על ידי חז"ל כקבועה מאז בריאת העולם, בשונה מקדושת החגים החלה עליהם לפי קביעת בית דין אנושי (המכריז על ראש החודש, ממנו נגזרים שאר התאריכים).

יום השבת הוא אמנם בראש ובראשונה יום של שביתה ממלאכה (ומכאן שמו), אולם השבת היהודית אינה משמשת רק למנוחה ולהימנעות מעשיית מלאכה. עוד מתקופת התנ"ך השבת היא יום של קדושה, לימוד תורה והתרוממות הנפש.

בשבת אין נוהגים מנהגי אבלות, ונהוג להימנע בה ככל שניתן מצער ועוגמת נפש. על מנת לאפשר את ההתעלות מעל היום יום, נאסר לעשות בשבת כל מלאכה. האיסורים המודגשים בתורה הם הבערת אש ויציאה מחוץ לתחום היישוב, אולם חז"ל, בתלמוד המייצג את מסורת התורה שבעל פה, מנסחים איסורים ברורים ומפורטים.

המשנה פורטת את המלאכות האסורות בשבת ל־39 טיפוסים שונים (ל"ט אבות מלאכה), שלהם היא קוראת "אבות מלאכה". אבות המלאכה האסורים בשבת הם המלאכות שבוצעו בזמן הקמת המשכן.

שמירת השבת דורשת מהאדם לא לעבוד כלל החל מכניסת השבת בשעות אחר הצהריים של יום שישי ועד מוצאי השבת בערב שלמחרת. בימי קדם רוב בני האדם היו עצמאים או שכירי יום ובחירתם של יהודים שלא לעבוד בשבת, לא פגעה בכושר ההשתכרות שלהם בשאר ימי השבוע, אך עדיין היוותה עול כלכלי. באגדה היהודית מסופר רבות על יהודים שמסרו את נפשם על שמירת השבת וסירבו לסחור ביום המנוחה המסורתי, גם כשהדבר גרר הפסד כספי גבוה. לאחר המהפכה התעשייתית החלו רבים לעבוד כשכירים קבועים והם נדרשו לעבוד בשבת כתנאי לקבלת עבודה. בארצות הברית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נדרשו פועלים ברוב בתי החרושת לעבוד בשבת כתנאי לקבלת עבודה. היו גם בעלי בתי חרושת שנצלו את מצוקתם של שומרי השבת וסגרו את מפעליהם בשבת אך שלמו לעובדים שלהם 5-10 דולר אמריקני לשבוע עבודה, כאשר השכר בבתי חרושת אחרים היה 20-25 דולר [2]. גם ברוסיה הקומוניסטית, נאסר על יהודים לשבות בשבת והם חויבו להופיע בבתי החרושת ובבתי הספר גם בשבתות וחגי ישראל. איסורים דומים חלו גם לגבי שמירת כללי הדת הנוצרית ודתות אחרות, אולם הקושי של היהודים היה גדול יותר הן משום ריבוי המצוות הכרוכות בשמירת שבת כהלכה, והן משום שהחברה גילתה סובלנות יחסית לאנשים שניסו לשמור על כללי הנצרות על אף האיסורים. רבים מבין היהודים שומרי המצוות בסתר חיפשו דרכי עורמה שונות כיצד להימנע מחילול שבת הכרוך בעבודה ובהשתתפות בלימודים. בימינו, ברוב מדינות העולם שבהן מתגוררים יהודים, יום השבת הינו יום מנוחה (נוסף על יום ראשון) ומציאת עבודה שאינה מחייבת חילול שבת אינה קשה במיוחד. מעבר לכך, ברוב מדינות המערב נהוגים כיום דינים המאפשרים ליהודים לקיים את השבת ומועדי ישראל כחלק מעקרון חופש הדת.

בימינו מתייחסים יהודים רבים לשבת לא כאל יום בו אסורה מלאכה, אלא כיום בו מומלצת מנוחה ורצויה פעילות חברתית.

רוב יהודי העולם כיום אינם שומרים את השבת על פי ההלכה, אך רבים מאלה שרואים עצמם בעלי זהות יהודית מייחסים לשבת אופי מיוחד. "אפשר לאמר בלי שום הפרזה, כי יותר משעם ישראל שמרו על השבת שמרה השבת אותם" כך כתב אשר גינצברג, אחד העם, וחקק בלב הציבור משפט שזכה לפרשנויות רבות, ונפוץ עד שרבים בטוחים שזהו פתגם יהודי עתיק. למעשה, גינצברג טוען במאמר בעד שמירת השבת כמועד ישראלי (ציוני, בזמנו) ולא לבטל אותה, אך הוא גם אינו סבור שהדרך הדתית היא הדרך לציון היום. בקהילות יהודיות רבות באירופה ובארצות הברית מקובל כי יום השבת מוקדש לבילוי משפחתי או לפעילות חברתית-תרבותית בתוך הקהילה היהודית, בעוד יום ראשון מוקדש לבילויים ולפעילויות חברתית יחד עם הציבור הרחב הכולל גם לא-יהודים.

חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט