כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
שבת - מהלך השבת
 

מהלך השבת ערכה תמר בר

מתוך ויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%91%D7%AA

יום השבת הוא יום המנוחה השבועית היהודי, החל ביום השביעי בשבוע. יום השבת מתחיל בערב, סמוך לשקיעת החמה בסופו של יום שישי (זמן הקרוי "ליל שבת") ומסתיים עם צאת הכוכבים ביום המחרת (זמן הקרוי מוצאי שבת).

הדלקת נרות שבת - השבת הביתית נפתחת בהדלקת נרות שבת ובברכה עליהם. הארת הבית בליל שבת נחשבת מצווה, ומטרתה, בין היתר, ליצור אווירה נעימה. בתקופות בהן לא נהוג היה להדליק אור בלילה, ובמיוחד בקרב אוכלוסיות עניות, הוחלט שביום השבת ההדלקה היא חובה. במשפחות המכילות גבר ואישה נהוג שהאישה היא זו שמדליקה את הנרות ובכך מקבלת את השבת, אך החובה חלה גם על גברים.

קבלת שבת - תפילת השבת נפתחת בשירת מזמורים אחדים מספר תהילים, בטקס מאוחר יחסית שהתקבע על ידי מקובלים בצפת במאה ה-16 ופשט בתפוצות ישראל. תפילת ערבית שלאחר קבלת השבת שונה מהתפילה של ימות החול, ומכילה גם את גרעין הקידוש של ליל השבת.

קידוש - ברכה הנאמרת בליל שבת וביומו, בדרך כלל במהלך טקס בו קוראים פסוקים מהתורה, ומברכים על היין והשבת. הקידוש מהווה את קיום מצוות זכירת השבת.

עונג שבת - חלק מהותי מתוכן השבת קשור למצווה להתענג על החומריות ולקדש אותה ולכן מצווה בשבת לסעוד שלוש סעודות, לנוח ולקיים יחסי אישות. תורת הקבלה היהודית מדברת הרבה על החשיבות הסודית של קיום יחסי מין בשבת ועל שבת כיום שבו ישנו זיווג בעולמות.

תפילות הבוקר מכילות תפילת שחרית חגיגית, קריאה בתורה בפרשת השבוע (ראו גם להלן), ותפילת מוסף.

סעודה שלישית - ההלכה מחייבת לאכול בשבת שלוש סעודות, אחת בערב ושתיים ביום. נהוג להתחיל את הסעודה השלישית לפני שקיעת השמש המבשרת את תחילת סיומו של יום השבת.

חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט