כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
פותחים חלון
 
 

חוות דעת אודות התוכנית "פותחים חלון" בפיתוח גב' רונית בן יוסף.

המהאטמה גנדהי כתב כי אישיותו של הילד מתעצבת בתום חמש השנים הראשונות לחייו. כיום אנו משערים כי מרכיבי אופי שונים מתפתחים ב"תקופות קריטיות" שונות, אולם אין ספק כי תחושת הביטחון של הילד מתקבעת בשנותיו הראשונות.

תחושת הביטחון של הילד היא האלמנט הראשי המונע אלימות. ילד בטוח הינו רגוע ומסוגל להכיל יותר את סביבתו גם בעת שהוא חווה שינוי.

תחושת הביטחון של הילד מושפעת בעיקר משני מרכיבים: הקשר שלו עם מבוגר משמעותי (בד"כ אחד ההורים) והיכולת שלו "לצפות" את העולם.

בשלב זה חשוב ליצור הלימה בין עולם המבוגרים כולו קרי: בנושאים אשר להם השלכה על תפיסת עולמו של הילד על דמויות משמעותיות בחייו (שהם בעיקר ההורים והגננת) לייצר המשכיות בערכים הבסיסיים. התנהגות זו מאפשרת לילד ליצור אמון במבוגר המשמעותי באשר הוא, ולפיכך להיות בטוח יותר ובלי צורך להגיב באלימות כלפי שינוי.

בדקתי והתנסיתי בתוכנית "פותחים חלון" שנוצרה על ידי גב' בן יוסף, ואין לי ספק כי פטנט ייחודי זה מהווה כלי עזר ראשון במעלה לייצור של דיאלוג בין הבית לגן הילדים, על בסיס ערכים סימבוליים וויזואליים המתאימים לעולמו של הילד וכי התוכנית מסוגלת ליצור גשר בין המבוגרים לתרבות הילדים. בגילאי הגן, חשוב מאוד כי ההורים בעצמם יפתחו מודעות לדיאלקטיקה משווה בין הבית למוסד החינוכי, ואני תקווה כי ימשיכו קשר זה גם לתוך בית הספר היסודי.

בנוסף, בחירתה של מפתחת התוכנית לייצר גשר בין תרבותי זה דווקא במימד הזמן, המימד הראשון בו "מתחבר" הילד לעולם, מעידה על הבנה עמוקה של התפתחותו הבטוחה של הילד וכיצד מסוגלים אנו, המבוגרים, לתמוך בהתפתחות זו בצורה הטובה ביותר.

תמיר ליאון,

אנתרופולוג יישומי, מנהל מכון אתוס , מומחה בתרבות הילדים והנוער, מרצה, יועץ ומפתח תוכניות למגוון של גופים ממשלתיים ופרטיים, משרדי ממשלה, הצבא, תנועות נוער, מוסדות חינוך רבים ועוד.

 
חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט