כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
נאום יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל
 

נאום לכנס החירום בכפר המכביה 9.1.11 בנושא חוק הפיקוח על מסגרות לפעוטות - 2010

כבוד חברת הכנסת הגב' אורית זוארץ

סגנית ראש העיר תל אביב יפו הגב' מיטל להבי

היועץ המשפטי  עו"ד אילן בומבך

חברות הועד הארצי ומזכירת ארגון הגנים הפרטיים בישראל

חברי ועדת הביקורת והבוררות

רכזי הסניפים מכל הארץ

גננות יקרות, והכוונה גם לגננים שביניכם

הורים לילדים בגיל הרך

קהל נכבד

התכנסנו כאן כולנו בהתראה קצרה ביותר, שיצאה אליכם לפני כעשרה ימים בלבד.  ההתגייסות של כולכם ראויה להערכה. נמצאים איתנו כאן נציגים שהגיעו מכל רחבי הארץ. חברים, גננות ובעלי גנים פרטיים, סיימו את יום עבודתם בגן והגיעו לכאן מיישובי הדרום, המרכז והשרון ועד יישובי הצפון.

גבירותי ורבותי, 

קראנו לכם! כי בימים אלה מקדמים בנמרצות רבה, הצעת חוק חדשה בתחום הגיל הרך והיא עשויה לעבור קריאה שנייה ושלישית ולהפוך לחוק כבר בשנה הקרובה.

קראנו לכם על מנת ליידע אתכם לגבי עיקרי החוק ועל מנת, שתחברו אלינו, כדי, לפעול לשינוי סעיפיו הבעייתיים של החוק. על כולנו לפעול לכך, שהחוק לא יפגע בגננות ובמסגרות החינוך הפרטיות לפעוטות, אלא יביא להסדרת הפעילות בענף לטובת הילדים, ההורים והצוותים החינוכיים.

כל החלטה שתתקבל במסגרת החוק החדש עלולה להשפיע על עתידו האישי והמקצועי, של כל אחד מהיושבים כאן באולם ואשר מייצג את הכלל, בין אם אתן גננות ובין אם אתן אמהות, בין אם אתם מחנכים בגיל הרך ובין אם אתם אבות לילדים בגיל זה. החוק נוגע לכל אחד ואחת מאיתנו.

ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל והועד הארצי בראשותי נמצא כל הזמן עם היד על הדופק. ולכן אנו חשות חובה לעדכן אתכם ולדווח לכם על האירועים השונים על מנת שנהיה כולנו מוכנים לקראת הבאות.

לעניין החוק –

הכנסת הקודמת קידמה חקיקה של הצעת חוק פרטית של חבר הכנסת זבולון אורלב.

החוק נקרא: חוק הפיקוח על מסגרות לפעוטות – 2010. אנחנו בארגון הגנים הפרטיים בירכנו עליו שכן, אנחנו בעד בטיחות, אנחנו בעד חינוך, אנחנו בעד בריאות ואנחנו בעד, שכל ילד וילדה בישראל יקבלו שירותי טיפול וחינוך איכותיים כבר מגיל הלידה.

עם זאת, תמיד הערנו לגבי סעיפיו הבעייתיים. ההצעה נדונה בוועדה לזכויות הילד ובמהלך הדיונים הרבים שהתפרסו על פני תקופת זמן של כשנה וחצי בהם אנו היינו שותפים ומעורבים באופן פעיל – התמתנו חלק מהסעיפים בחוק והפכו יותר ידידותיים לסביבה אולם

המלאכה שנשארה עוד רבה ופגמים מסוימים בחוק עוד לא נעלמו.

ההצעה עברה קריאה ראשונה ולא הספיקו להכין אותה לקריאה שנייה ושלישית. והכנסת התפזרה.

בכנסת הנוכחית - חזרו שוב הדיונים לגבי החוק אך הפעם –בצורת הצעת חוק ממשלתית שהוגשה על ידי משרד התמ"ת.

עתה היו מונחות לפני חברי הוועדה שתי הצעות חוק – זו הפרטית, וזו הממשלתית. בהחלטה מהירה הרימו חברי הוועדה את היד והחליטו לאחד בין שתי ההצעות להצעה אחת והחילו עליה דין רציפות. כלומר הצעת החוק הפרטית שעברה קריאה ראשונה בכנסת הקודמת זיכתה למעשה את הצעת החוק הממשלתית החדשה בהתקדמות אוטומטית מבלי שהוועדה דנה בהצעת החוק החדשה. בנושא דין הרציפות ותגובתנו על מהלך זה ירחיב בהמשך עורך דין בומבך.

הכל היה בסדר לו הצעת החוק הממשלתית הייתה זהה להצעת החוק הפרטית והיו ממשיכים את הדיונים מהמקום שבו הם נפסקו, אולם לא כך הוא הדבר. לא רק שאינה זהה ולא רק שלא תיקנה את הטעון תיקון בהצעה הקודמת – ההצעה החדשה מחמירה יותר, דרקונית יותר, אינה מידתית וגם מפלה יותר.

על כן הזדעקנו ועל כן קראנו לכם היום להיות מוכנים למאבק ככל שיידרש.

אנחנו פועלים לכך, שחברי הוועדה לזכויות הילד, יוציאו תחת ידם חוק צודק, חוק מידתי, חוק שלא יפלה קבוצה אחת על פני חברתה, חוק, שניתן יהיה ליישם אותו.

אנו משקיעים משאבים רבים על מנת לסייע לוועדה לתקן את הצעת החוק, כך שהוא יתאים יותר למציאות ושהציבור יוכל לעמוד בתנאיו.

ככל שהוועדה תשכיל לראות את טובת כלל הציבור לנגד עיניה, הן ציבור הגננות והן ציבור ההורים וכמובן ציבור הילדים – ויש לציין, שהיא בהחלט משתדלת לעשות זאת  - לא ניאלץ להגיע למקומות אליהם איש לא חפץ להגיע, אולם אם ניווכח במהלך הדיונים הבאים, שסעיפי החוק נשארים במתכונתם הנוכחית ואינם ישימים – לא תישאר לנו ברירה וניאלץ לפעול יחד איתכם על מנת להציל את הענף.

אנחנו למעשה דורשים שלוש דרישות עיקריות: האחת – להקל בדרישות החוק ולהפוך אותן לריאליות וישימות. השניה – מאחר והדרישות תהיינה ריאליות ניתן יהיה להחיל  אותן על כל מסגרת לפעוטות כולל המשפחתונים, ובכך למנוע הפליה של מסגרות מסויימות על פני אחרות ושל ילדים מסויימים על פני ילדים אחרים . והדרישה השלישית שלנו היא, שלצד הדרישות והתנאים – תתן המדינה גם את הגזר. כלומר, שתעניק פטורים, הקלות וסיוע במציאת מבנים מתאימים, בשטחים ובהיתרים לכל מי שיעמוד בדרישות החוק.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שולמית ביסמנובסקי יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל נואמת בכנס החירום לגננות שהתקיים בכפר המכביה 6.1.2010

עתה אציג בפניכם את עיקרי ההסתייגויות שלנו מהחוק במתכונתו הנוכחית:

1.             החלת הפיקוח- החוק הממשלתי במתכונתו הנוכחית חל על מסגרות של שבעה ילדים ומעלה דבר היוצר אפליה חמורה כלפי הפעוטות המתחנכים במסגרות, אשר כמות הילדים בהם קטנה משבעה. המשפחתונים, שלשמם קם חוק זה, ובעיקר משפחתונים המנוהלים על ידי אדם אחד שאינו מפוקח ביום יום, ואין איש רואה אותו בעבודתו ואין איש היכול לדווח עליו במקרים חריגים – דווקא המשפחתונים הללו הוצאו ברגע האחרון מחוץ לחוק ובאותו רגע הופקרו כ 30,000 פעוטות, המשתייכים למשפחתונים של משרד התמ"ת ועוד כ 30,000 פעוטות משפחתונים פרטיים, שימשיכו להיות בסיכון עליו דובר בוועדה בהיעדר הפיקוח והפעם בחסות החוק. האם לפעוט  השביעי בקבוצה מגיע חינוך, בריאות, בטיחות יותר מאשר לפעוט השישי, החמישי, הרביעי?

2.             פיקוח משרד התמ"ת– על פי הצעת החוק לא יחול על הגנים פיקוח פדגוגי של משרד החינוך, שהוא לדעתנו חיוני ביותר לגבי ילדים בגיל הרך. על פי החוק החדש הפיקוח יהיה של משרד התמ"ת, האחראי על תעסוקה, מסחר ותעשייה ורואה הכל מזווית אחרת.  לא תתכן סיטואציה שבה מפקח, שאינו איש חינוך ואינו בקיא בפסיכולוגיה של הגיל הרך וצרכיו הפדגוגיים, יקבל החלטות בנוגע לרמה הפדגוגית של גני הילדים והמעונות.

3.             פיקוח אחיד - על פי החוק - גנים בהם ילדים מגילאים שונים, שחלקם מתחת לגיל שלוש וחלקם מעל גיל שלוש - יחול עליהם פקוח כפול הן של משרד החינוך והן של משרד התמ"ת. מצב זה יגרור דרישות סותרות לגבי אותו גן.  אנו מבקשים פיקוח בלעדי של משרד החינוך.

בעניין זה אני מבקשת להביא ציטוט מעיקרי ההמלצות של התוכנית הלאומית לחינוך שכתב כוח המשימה הלאומית לקידום החינוך בישראל (2004) שהוקם על ידי משרד החינוך.

"מערכת החינוך אחראית לפתח את אישיותם...של...ילדי ישראל מגיל שלוש עד גיל שמונה עשרה למיצוי מלוא יכולתם...תוך חיזוק מיוחד של החינוך בגילאים הצעירים"

מחד, משרד החינוך מבין, שצריך לתת עדיפות לגיל הרך ומאידך מתחייב לעשות זאת רק מגיל שלוש שנים. האמנם ילדים נולדים בגיל שלוש? האם לא שמעו במשרד החינוך, ששלוש השנים הראשונות לחייו של כל ילד הן החשובות ביותר והקריטיות ביותר לקידום תבונתו בעתיד?

בדיוק מהסיבה הזאת הרים ארגון הגנים הפרטיים את הכפפה של קידום החינוך בגיל הרך ושיפור כוח ההוראה בגנים המשתייכים אליו. ואכן בשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית בית ברל, ובעזרתה של ד"ר רחל ידיד - הקמנו מסלול לימודים ייחודי דו שנתי לקראת תעודה של גננת לגילאי לידה עד שלוש שנים בגנים הפרטיים.

הוא מיועד לגננות בעלות ניסיון בשטח המעוניינות להתמקצע ולרכוש השכלה אקדמית בתחומן. בשנה הקרובה יפתח המחזור השלישי של סטודנטים שלומדים בקורס זה. יש לציין, שהסטודנטים מגלים רצון עז ללימודים ומוטיבציה רבה להצלחה.  

4.      אפליה והעדר מידתיות– בהצעת החוק החדשה אין התאמה מידתית בין העבירה המוגדרת בחוק לבין העונש עליה. לדוגמא, מיקום לא נכון של תעודת הרישיון לניהול הגן יגרור אחריו עונש בגובה של לא פחות מ-13 אלף ₪! בנוסף- גובה הקנס, שיקבלו הגנים, נקבע עפ"י הסטטוס החשבונאי שלהם (למרות שאין לסטטוס זה שום משמעות מבחינת איכות הגן). לדוגמא, גנים שמנהלים את חשבונותיהם באמצעות תאגיד ישלמו קנס כפול מגנים שמנהלים את חשבונותיהם כעצמאים. זאת ועוד - על כל אלה, גוזר החוק בנוסף כפל קנס  תוך 50 יום. האם זאת מידתיות?

5.     סטנדרטים חדשים- להצעת החוק יתלוו סטנדרטים חדשים, (כרגע מה שעומד על הפרק אלו הסטנדרטים על פי ועדת רוזנטל) על פיהם ידרשו הגנים לפעול. הסטנדרטים מתייחסים לבטיחות המבנים, להכשרת המטפלות, ליחס המספרי שבין העובדות למספר הילדים, להגבלת מספר הילדים בכל כיתה ועוד ועוד.  חלק מהסטנדרטים לא ישימים הן מפאת מצב המבנים בארץ, שרובם אינם מיועדים לגני ילדים אלא עברו הסבה כזו או אחרת, הן מבחינת מחסור בכוח אדם מוכשר לגיל הרך והן מבחינת חוסר הכדאיות הכלכלית שבהחזקת מספר ילדים קטן עם צוות מקצועי, שעלות שכרו תלך ותגדל. אנו בעד שיפורים במערכת ובעד העלאת רמת הטיפול, החינוך והבטיחות אולם יש לזכור, שכל שיפור כזה עולה כסף. כסף רב.

מי ישלם את התוספת? הגננות? גם כך ההוצאות של אחזקת גן ילדים גבוהות מאוד עד כדי גבוליות בכדאיות הכלכלית לעיתים . אז מי ישלם? ההורים? גם כך מחיר הגן כבר גבוה מכפי יכולתם של ההורים לשלם! חברים יקרים !!! כנסת יקרה !!! על מנת שסטנדרטים אלו יצאו אל הפועל על הממשלה להקצות בכל עיר ובכל יישוב שטחים או אזורים, שיהיו מיועדים לגנים פרטיים, מבלי שניאלץ לעבור את כל התהליך של קבלת היתר לשימוש חורג, שחונק את הגנים גם היום ומאיים על סגירתם. לחילופין, על הממשלה להקים מבנים מתאימים על פי הסטנדרטים החדשים ולאפשר לגננות פרטיות להשתתף במכרז על הפעלתם. כמו כן, על הממשלה להשקיע סכומי כסף רבים על מנת לספק הכשרה לצוותים החינוכיים, על מנת לבצע שיפורים נדרשים במבנים  קיימים וגם על מנת לתת את הגזר - לפטור את הגנים שיעבדו כחוק מתשלומי ארנונה כמו שפוטרים כל מוסד חינוכי אחר בארץ. כן – פטור מארנונה!!! ולבסוף מאחר ואינן אנו מקימים מדינה חדשה ואין אנו מתחילים מאפס - צריכים להסתפק ולעבוד עם מה שיש - על הממשלה לבצע הקלות בדרישות החוק, על מנת להתאים אותו למצב הקיים היום. זאת בכדי, שלא להוסיף על עלות אחזקת הגן ולא להכביד עוד על ההורים.

 

אם הצעותינו לא תתקבלנה משמעות החוק, במתכונתו הנוכחית, הינה:

א.        מספר המסגרות בגיל הרך יקטן משמעותית. לכן, מאות אלפי ילדים יישארו ללא מסגרת חינוכית ואלפי הורים לא יוכלו לצאת לעבודה.

ב.         המשפחתונים שלא יהיה עליהם פיקוח ימשיכו לשרוד והילדים בהם יופלו על ידי החוק.

ג.         גנים שבכל זאת ישרדו, יאלצו בעל כורחם להעלות את שכר הלימוד באופן דרמטי בעקבות הסטנדרטים החדשים דבר שיכביד על כיסם של ההורים.

ד.                  אלפי עובדים בגיל הרך יפוטרו ויצאו ממעגל העבודה אל מעגל האבטלה, וזאת וודאי לא מטרתו של משרד התמ"ת המבקש לעודד עבודת נשים.

הדבר הוא בנפשנו, ורק מאבק משותף והענות של כל אחת ואחד מכם, יבטיחו את הצלחתנו.

 
שולמית ביסמנובסקי:"עזרו לנו להפוך את החוק לתמריץ להמשך העבודה החשובה והקדושה מכולן – חינוך ילדים בגיל הרך!!! "

אז מה עשינו עד היום?

חברים יקרים,

השקענו זמן ומשאבים רבים בלימוד מדוקדק של הצעת החוק החדשה על כל סעיפיה, התייעצנו עם אנשי מקצוע רבים ואנו משתתפות פעילות בכל דיוני הועדה. דעו לכם שהתהליך הזה לא זול. למרות שאנחנו עושות את עבודתנו בהתנדבות מלאה התהליך עצמו עולה לנו הרבה כסף. גייסנו יועץ משפטי, גייסנו יחסי ציבור וגייסנו לובי על מנת לקדם את עניינינו. נפגשנו עם נציג האוצר והצגנו בפניו את המשמעות הכלכלית של התוספות לחוק. הבהרנו לו, שבמידה ויחייבו את הגננות בהוצאות נוספות על פי הסטנדרטים החדשים יגדל תשלום שכר הלימוד פר ילד ב כ 500- 1500 ₪ לכל חודש. תלוי כמובן במיקום הגן ובהוצאות העכשוויות שלו. אנחנו נפגשות עם חברי כנסת ועושות כל שביכולתינו על מנת להביא לידיעת חברי כנסת רבים ולידיעת הציבור את הבעייתיות שבסעיפי החוק.

נכון, אמרנו כבר, שפקוח על מסגרות הגיל הרך הוא מבורך וחיוני ואנו מברכות על מהלך זה. עם זאת, אנוסבורות, כי הצעת החוק הממשלתית המונחת על הכף הינה מחד, שרירותית, דרקונית ומטילה על גני הילדים גזר דין מוות בניסוחה הקיים ומאידך מפקירה את ילדי המשפחתונים (עד שישה ילדים במסגרת), אשר היו אמורים להיות תחת השגחת החוק, על פי מטרתו הראשונית, והוצאו ממנו ברגע האחרון.

זהו. עד כאן, שמעתם את דברינו

לסיום הכנס:

אנו מבקשים לשלוח מכאן בקשה לחברי הכנסת והממשלה:

עזרו לנו להפוך את החוק לתמריץ להמשך העבודה החשובה והקדושה מכולן – חינוך ילדים בגיל הרך!!!

אל תהפכו את החוק לשוט כלפי הגננות עד כי תבחרנה אלה בסופו של דבר לסגור את הגנים ולעשות הסבה מקצועית.

אל תגרמו לסגירת הגנים ואל תשאירו עשרות אלפי ילדים ומשפחות ללא מסגרות חינוכיות לגיל הרך.

אל תהפכו את הגננות לפושעות – הן באות לגן מאהבה תדאגו, לטובתכם, שהן תישארנה שם באהבה...

אל תתנו לחוק לעבור במתכונתו הנוכחית - כי תהיה זה עבור כולנו בכייה לדורות.

תודה רבה לחברי הפאנל

לחברת הכנסת אורית זוארץ

לסגנית ראש עיריית תל אביב יפו – מיטל להבי

לעו"ד אילן בומבך

ואחרונים חביבים לכם, הגננות הגננים ובעלי הגנים הפרטיים בישראל

תודה שהגעתם לכאן והפגנתם את כוחכם. אנו נדאג לעדכן אתכם על התקדמות המהלכים והדיונים ועל הצגת עמדתנו בכנסת  באמצעות המייל  שהשארתם לנו ובאתר הבית של ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל.

הירתמו יחד איתנו למאמץ להחלת חוק - פקוח, שאינו מפלה ושרואה לנגד עיניו את ציבור הפעוטות והגננות בישראל.

תודה רבה לכולכם על ההשתתפות.

להתראות במפגשים הבאים.

חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט