כניסה לגנים שם משתמש: סיסמה:
  •  
מסלול לימודים
פרסום אפקטיבי
פתח/י אתר לגן
פתחי אתר מקצועי לגן
מה חדש
סקר
  איך אתם תורמים למאמץ לשמירת הבטיחות בדרכים?hishtalmut.jpg
עדכונים מהכנסת
 
 4.9.2011

חוק הפיקוח על מעונות היום בישראל – עדכון מהכנסת

הדיון האחרון שהתקיים בעניין חוק הפיקוח על מעונות היום בישראל ב-01.08, לפני צאתה של הכנסת לפגרה, אמור היה להיות הדיון האחרון בהצעת החוק. ח"כ זבולון אורלב, יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזם חוק הפיקוח, תכנן להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית. אולם בפעם השנייה מאז תחילת הדיונים הארוכים, בוטלה ההצבעה מחוסר תמיכה של חברי כנסת בחוק הבעייתי.

כרגע, נראה שהצעת החוק לא תתעורר לחיים, כשתחזור הכנסת מהפגרה, וזאת בזכות ההתמדה הרבה של שולמית ביסמנובסקי שהגנה על הגננות, הגיעה לכל דיון מוכנה עם תשובות לשאלות הקשות ורכשה את אמונם של חברי הכנסת.

ואלה עיקרי הבעיות בהצעת החוק:

  • מסגרות של 6-7 פעוטות ומטה (המשפחתונים) לא ייכנסו לחקיקה.
  • יש מימון עבור גני הילדים של עמותות ליישום החוק ולא עבור הגנים הפרטיים.
  • כרגעיש מחסור בגני ילדים, מחסור, אשר ילך ויתעצם אם החוק החדש יעבור ויגרום לסגירתם של גנים פרטיים רבים.
  • סוגיית הלימודים – מי יממן את שכר הלימוד ואת שעות הלימוד של העובדים בהשתלמויות? מי יממן פיצויים בהנחה ועובדת לא מעוניינת לצאת ללימודי החובה שיוטלו עליה? מי יממן את עלות ההדרכה השוטפת שתחוייב בחוק?
  • חובת ההשכלה – הארגון דרש, שהקניית ההשכלה לא תהיה רק בידיים של התמ"ת, כך שארגונים אחרים יוכלו לפתוח מוסדות הכשרה (לאפשר חופש אקדמי) ולייצר תחרות בשוק.
  • החוק מתייחס בעיקר למצב ולתנאים התעסוקתיים והמבניים של מעונות ארגוני הנשים ולא לגנים הפרטיים. מנקודה זו גם נכתבים הסטנדרטים של החוק, שאינם מתחשבים במצב הייחודי של הגנים הפרטיים. דוגמא אחת מני רבות ניתן למצוא בתחום ההכשרה: בעלת גן פרטי, שהיא הגורם העיקרי במבנה ההיררכי בגן (אשר לעתים מבצעת מספר תפקידים: משמשת כבעלים, כגננת, כמנהלת, וכמדריכת הצוות) לא זוכה להתייחסות מתאימה בחוק ולא ברור איזו הכשרה יהיה עליה לקבל. ההתייחסות בחוק הינה לבעלי תפקידים כפי שהם מוכרים מהמעונות של ארגוני הנשים. כך גם לגבי הסטנדרטים הקשורים למבנה הגן. על כן אנו מצפים לתקנות נפרדות וסטנדרטים נפרדים לארגוני הנשים ולגנים הפרטיים.

על כל עדכון נוסף נודיעכם באתר ובפייסבוק. הישארו מעודכנים!

__________________________________________

28.3.2011
  
חברי הוועדה שדנה בחוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות סרבו להצביע בדיון -
אורלב מתכוון להביא את החוק להצבעה בקואליציה ב-24 השעות הקרובות
 
תקצוב החוק הביא לוויכוח סוער בוועדה לשלום הילד בעניין חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות, בהיעדר סעיף תקציבי שיבטיח יישום החוק – לא הסכימו חברי הכנסת להצביע בוועדה. ח"כ זבולון אורלב יו"ר הועדה סיכם כי בכוונתו להעלות את החוק לתמיכת הקואליציה מחר להצבעה בישיבת הקואליציה.

שולמית ביסמנובסקי, יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל: "אנחנו בדעה שצריך פיקוח, אולם אין להחיל על הגנים כפל פיקוח שיסרבל את פעילותם ואת קיום החוק. כמו כן, ללא סעיף תקציבי, החוק לא יכול להיות מיושם בשטח."

מחסור בתקציב - בישיבה נכח שר התמ"ת שלום שמחון שהבהיר שיישום החוק יעלה מאות מליוני שקלים בשנה  וכי החוק יצא לפועל רק עם גיבוי תקציבי.

ח"כ אורית זוארץ ציינה, כי היא מצפה מהשר לגלות אחריות ולהפעיל כוח והשפעה בסוגיה התקציבית.

פגיעה בהורים - ח"כ אורלי לוי הבהירה שהחוק כפי שהוא מנוסח כיום, יגרום לכך שאישה בפריפרייה המרוויחה שכר מינימום תאלץ להשקיע את כל משכורתה במעונות היום של ילדיה, ובכך התמריץ לצאת לעבוד ייפסק.

פיקוח כפול - ח"כ יצחק הרצוג הסביר כי לא ייתכן שיהיה כפל פיקוח וכפל רישוי בגנים הפרטיים מה שיכביד על הגננות ויסרבל את התהליך. מדובר בדרישות סותרות שימנעו מגנים לפעול.

שימוש חורג – ח"כ כרמל שאמה-הכהן, מודאג מסוגיית השימוש החורג, בלי פתרון לסוגיה הזאת גני ילדים יתקשו לפעול ולהיפתח.

 


 

___________________________________________-
7.3.2011

ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל:

על החוק החדש לפטור הגננות מההליך לקבלת היתר לשימוש חורג.

הדיונים על עיקרי הצעת החוק לפקוח על מעונות הנידונה בימים אלה בוועדה לזכויות הילד, עומדים בפני סיום לפני הגשת החוק לקריאה שנייה ושלישית. בדיון שהתקיים ב-7.3.2011 הועלה עניין ההתאמה המבנית של הנכסים בהם פועלים הגנים לפעוטות לאור העובדה כי להצעת החוק מתלווים סטנדרטים חדשים אשר אינם ניתנים ליישום במציאות הקיימת.

"חברי הועדה הבינו היום כי בהביאם הצעת חוק זו להצבעה הם מכריזים רשמית על כך שהגננות לפעוטות בישראל הינן עברייניות וכי אם לא תיפתר בעיית השימוש החורג בגנים, אין כרגע הליך חוקי לפתיחת גן ילדים בישראל". כך אומרת יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, שולמית ביסמנובסקי. לדבריה, "ראוי לראות בחוק דרך לתקון העוול הנוראי שנעשה לגננות במשך שנים ולפטור אותן מההליך לקבלת שימוש חורג".

במהלך הדיונים בעניין השימוש החורג והאפשרות לבטל הליך זה, התבטאה אנשי משרד הפנים שנכחו באירוע ואמרו כי הדבר לא יתכן כיוון שילדים הם מטרד! ויש לאפשר לשכנים להעלות התנגדויות לפני מתן האפשרות לשמוש במבנה כגן ילדים. על כך אומרת ביסמנובסקי " ילדים אינם מטרד הם עתיד המדינה ומנהיגי העתיד. גן ילדים אינו מהווה שימוש חורג בנוף העירוני אלא הליך טבעי ונורמלי ברקמת החיים העירונית".


_________________________________________________________
24.2.2011

הקנסות שיוטלו על גנים על פי הצעת החוק החדשה אינם מידתיים
 
בישיבות הועדה לזכויות הילד שהתקיימו בשבוע שעבר לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על החוק לפקוח על מעונות,
טענה שולמית ביסמנובסקי יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל,
כי על המחוקק לקחת בחשבון כי הקנסות הכספיים שנקובים כעת בהצעת החוק אינם מידתיים ובמקום לדאוג לאכיפת החוק עלולים להביא גנים פרטיים לפשיטת רגל.
לאור העובדה כי החינוך הפרטי הוא האלטרנטיבה השכיחה הקיימת כיום לפעוטות עד גיל שלוש בעוד המדינה לא דואגת למסגרות מתאימות,
עלול להיווצר מחסור במסגרות חינוכיות מתאימות לגיל הרך, דבר שישאיר הורים רבים בבית ללא מענה הולם לטיפול בילדיהם.
ביסמנובסקי העלתה הצעה לפיה במקום להטיל קנסות, המחוקק יתגמל כל גן על עמידה בסטנדרטים ובדרישות החוק ובאופן זה תגבר המוטיבציה של גנים לעמוד בתנאי הפקוח.
 
עוד טענה ביסמנובסקי כי ההצעה של משרד התמ"ת לפרסם באתר שלו שמות גנים ופעוטונים נגדם עומדת התרעה על אי עמידה בתנאי החוק,
היא פוגענית ותפגע אנושות בשמו הטוב של הגן , הועדה בראשות ח"כ זבולון אורלב הסכימה עם טענתה של ביסמנובסקי
והורתה כי בפרסום יופיע אך ורק המחוז בו ממוקם הגן ללא פרטים מזהים או שמו המלא.
 
 
_____________________________________________

14.2.2011

בדיון שהתנהל היום בעניין חוק הפיקוח על מעונות היום בוועדה לזכויות הילד התמקדה הועדה בעניין סמכויות המפקחים, מתן ולקיחת רישיונות.
שולמית ביסמנובסקי, יו"ר ארגון גני ילדים הפרטיים, הביאה לתשומת ליבה של הועדה כי "צריכה לקום ערכאה מיוחדת עבור גננות, משום שיש צורך בזירוז הליכים בכל הנוגע לגני הילדים ולא להיכנע לסחבת משפטית. הילדים הם הנפגעים כשגן לא מקבל רישיון לפעול בגלל בירוקרטיה וכשלים טכניים." בעקבות כך, הציע יו"ר הועדה, זבולון אורלב, ללמוד מהנעשה בועדת ערר במשרד החינוך, ולהציב גוף משפטי שיטפל בסוגיית הגנים ובכך יעקוף את הסחבת המשפטית.
 
בשבוע הבא תדון הועדה בסעיף העונשין בחוק, אורלב ציין בפני משרד המשפטים ומשרד התמ"ת, כי לעניות דעתו העונשים הקבועים בחוק החדש לפיקוח על מעונות היום הם בלתי סבירים וייעץ להם לנסחם מחדש עד לדיון הבא

____________________________________________________

7.2.2011

ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל הציע היום בדיון בועדת זכויות הילד בכנסת להוסיף מגבלות הנוגעות להימנעות מניגודי אינטרסים ושמירה על סודיות של הבודקים הפרטיים כלפי המסגרות הנבדקות.  תוספת התנאים הללו   להעסקת הבודקים מטעם   המיבדקות הפרטיות, ראויה ונכונה – כך קבע היום יו"ר הועדה ח"כ זבולון אורלב
 
שולמית ביסמנובסקי, "יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים אמרה הבוקר, כי  לא יתכן מצב שבו בודק מטעם מיבדקה פרטית יהיה  למשל בן זוגה  של בעלת גן פרטי – ויהיה בו זמנית בודק של גנים מתחרים באזור. "
 
הישג נוסף לארגון בדיונים הבוקר בתחום החלת פיקוח פדגוגי במסגרת החוק החדש: עמדת הארגון עליה חוזרת יו"ר הארגון שולמית ביסמנובסקי לפיה החוק חייב לכלול גם היבטים חינוכיים קיבלה חיזוק בדבריו של יו"ר הועדה לזכויות הילד ח"כ זבולון אורלב שהבהיר כי  עמדתו הברורה היא שיש צורך גם בהתייחסות לתחום הפדגוגי. לדברי אורלב, בשנים עברו היו מיועדים המעונות לתת פתרון לנושא עבודת נשים, אולם בשנים האחרונות ברור כי יש  משקל רב לנושא חינוך פעוטות.  "אני בהחלט רואה מקום שהחוק הזה יעסוק בנושאים חינוכיים ולא רק בעניינם הטכניים הפיזיים של הפעלת מעון" אמר אורלב. לעמדתו הצטרפה גם סימה חדד, נציגת משרד החינוך בדיונים.
בדיון התייחסה יו:ר ארגון גני הילדים הפרטיים שולמית ביסמנובסקי למכתב התמיכה בחוק של הפרופסורים שהועבר לחברי הועדה בשבוע שעבר. ביסמנובסקי אמרה כי אילו ידעו הפרופסורים שמשרד התמ"ת מתכוון שהחוק יהיה בעיקרו חוק פיקוח טכני, במקום חוק לפיקוח פדגוגי – היו מפנים את זעקתם לשר החינוך, שנכון להיום אינו נכלל כלל בחוק.  
 
חיפוש
חפש:  
שם:  
עיר:  
 
קבלו עדכונים מהארגון
שם:
דואר אלקטרוני:
מרכז הדרכה
       
שידור חי
                       
ארגון גני הילדים הפרטיים תקנון צור קשר כניסה לאתרי גננות מדריך לניהול אתר ניהול ספקים מפת האתר אינדקס גנים גני ילדים גננות משתפות לוחות לימודי גננות

© כל זכויות שמורות לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל                             בניית אתר                                האתר מנוהל ומפוקח על ידי - נגב ניהול אתרים באינטרנט